Vývoj mediace v České republice

Jak již předešlý článek naznačuje, mediace se k nám dostala z USA, a to v 90. letech minulého století. Postupně se začaly připravovat české materiály, vzdělávat mediátoři a přizpůsobovat se systém našim podmínkám.

V roce 2000 byla organizována první konference o mediaci s názvem Mediace a její perspektivy v ČR. Konference se účastnili zástupci vysokých škol, občanských sdružení, teoretici tohoto oboru, studenti a vyškolení mediátoři. Hovořilo se o využití mediace v rodinných tématech, o smírčích radách při obecních úřadech, v trestněprávní sféře, o mediaci v podnikatelském prostředí i o výuce na vysokých školách. Bylo zde také rozhodnuto o založení asociace.

Asociace mediátorů ČR byla založena v roce 2000. Jejím hlavním cílem je udržovat vysokou profesionalitu mediační služby v ČR, šířit povědomí o mediaci, částečně dohlížet na dodržování profesních standardů a také vzdělávat další mediátory.

V současné době není mediace plně zapojena do celého právního systému, ani do obecné informovanosti lidí. Probíhá nespočet aktivit, které by tento stav měly změnit, jak z pohledu právního využívání, tak z pohledu větší informovanosti obyvatelstva o této možnosti mimosoudního řešení sporů.

V západních zemích se mediace využívá v 60 – 70% rodinných, pracovních, obchodních či sousedských sporech. Zhruba 70% končí uzavřením dohody. Což je další fakt, který ukazuje, že mediace patří do moderního demokratického světa.

Zdroje využité v článku: Tatjana Šišková, Facilitativní mediace

Previous
Previous

Základní pojmy a charakteristiky spojené s mediací