Základní pojmy a charakteristiky spojené s mediací
Krátký úvod do mediace
Mediace je termín převzatý z latiny a angličtiny, neboť mediační proces byl detailně propracován v anglosaském světě.
Mediace představuje proces řešení konfliktu za pomoci odborníka - prostředníka. Tento prostředník, mediátor, není zodpovědný za vyřešení konfliktu. Naopak zodpovídá za průběh mediačního setkání a dohlíží na to, aby vzniklo prostředí pro diskuzi mezi zúčastněnými. Právě oni - účastníci sporu společně tvoří řešení celé situace.
Nejdelší historii má mediace v USA a Kanadě, které jsou jejími historickými centry. Základy mediace byly položeny v období hnutí za rasovou rovnost. V USA pak vznik tohoto nového systému a jeho postupný nástup podpořily v 60. letech především studentské revolty a feministická hnutí. Veškeré aktivity gradovaly v 70. letech, kdy byly formulovány nové anti-diskriminační zákony.
Velký vliv na rozvoj mediačního procesu měla pomalá reakční doba soudů.
Odborníci a metodici zápasili se situací a hledali co nejefektivnější řešení sporů. Naráželi však na otázku, jak přesně spory řešit, kdo je rozhodne a zda-li by se jich měl účastnit prostředník, případně jaká by byla jeho role.
Jednoznačně však věděli, že role prostředníka nemá být hodnotící, radící či kontrolní. A proto začali tvořit tzv. systém alternativních řešení sporů (“alternative dispute resolution - ADR).
Jedním ze zásadních momentů bylo vystoupení profesora Právnické fakulty Harvardovy univerzity z roku 1976. Profesor F.A.Sander vystoupil na tzv. Round Conference pod hlavičkou Amerického sdružení právníků (American Bar Association) s referátem nazvaným Možnosti řešení sporů (Varieties of Dispute Processing). V něm zdůrazňoval, že soudní řešení není a nemělo by být jediným, přestože důležitým, způsobem řešení sporů a představil systém nový.
Nový systém byl bohatý na řadu způsobů řešení sporů a zahrnoval mediaci, arbitráž či tvz. miniproces. Každé z těchto řešení mělo být využito podle povahy sporu. Referát vzbudil velký ohlas, a to nejen mezi právníky a soudci, ale i zákonodárci.
Díky těmto historickým událostem a reakcím na ně, máme i my dnes v České republice možnost využít propracovaný, strukturovaný proces mediace jako formy mimosoudního řešení sporů.
Pokud vás zajímá, zda je řešení formou mediace vhodné i na Váš problém, ozvěte se a společně probereme možnosti.
Zdroje využité v článku: Tatjana Šišková, Facilitativní mediace